Візитка Структура


Організовані та успішно функціонують кафедри гімназії:

  • Кафедра фізико-математичних дисциплін
  • Кафедра хіміко-біологічних дисциплін
  • Кафедра "Словесність"
  • Кафедра іноземних мов
  • Кафедра суспільно-гуманітарних дисциплін


  • Брецко Ф.Ф., завідувач кафедрою суспільно - гуманітарних дисциплін

     

    На кафедрі суспільно-гуманітарних дисциплін гімназії м. Ужгорода працюють 6 вчителів, а саме: Любов Павлівна Майор, Алла Леонідівна Дрік, Марина Іванівна Палагонич, Сергій Іванович Роман та Роман Васильович Бачинський .

    Федір Федорович Брецко очолює кафедру з 1996 року, змінивши на цій посаді Р. В. Бачинського (1994-1996). Усі вчителі кафедри мають вищу кваліфікаційну категорію, п’ятеро – звання «вчитель-методист». Основними завданнями кафедри є: постійне вдосконалення вивчення навчальних дисциплін суспільно-гуманітарного циклу; оволодіння новітніми методами і формами (технологіями) навчання; вивчення учнями історичного краєзнавства; залучення гімназистів-старшокласників до науково-пошукової та науково-дослідницької роботи з історії України, історії Закарпаття та міста Ужгорода, основ правознавства, проблемних питань з навчальних курсів «Права людини», «Людина і суспільство», «Людина і світ», «Основи філософії» тощо; участь у підготовці та проведенні загальногімназійних, загальноміських та всеукраїнських освітньо-шкільних заходів; розробка та видання навчально-методичних, дидактичних, пізнавальних підручників та посібників з історії та права; участь у проведенні Всеукраїнської учнівської олімпіаді з базових дисциплін, конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, а також фахових турнірів, конкурсів, естафет, експедицій різних рівнів; реалізація положень нормативно-правових документів у галузі освіти.

    Учителі кафедри забезпечують вивчення навчальних дисциплін та курсів за вибором, факультативи тощо. Кожен вчитель кафедри досліджує освітньо-фахову проблему чи питання та працює над узагальненням власного педагогічного передового досвіду. Вони, крім навчальної роботи, беруть участь у проведенні різноманітних заходів у гімназії, міських методичних об’єднань вчителів історії, географії, правознавства та Ужгородської філії Закарпатського територіального відділення МАН України. Традиційними є проведення тематичних тижнів з правознавчих, історичних, географічних та суспільствознавчих дисциплін для учнів та на допомогу класним керівникам у забезпеченні виховання гімназистів. Кафедра брала участь у внесенні змін і доповнень до законопроекту «Про загальну середню освіту» (1999), проекту Національної доктрини розвитку освіти в Україні (2001), розробці розділу «Суспільствознавство» Державного стандарту загальної середньої освіти (2000-2003), поданні рекомендацій до Положення «Про батьківські комітети та батьківську раду навчального закладу» (2003), а також у розробці регіональної програми «Вчитель» (2002).

    Викладачі кафедри багато працюють над впровадженням у навчально-виховний процес інноваційних форм та методів. Ними розробляються та видаються для вчителів та учнів навчальні видання з історії та правознавства. У співавторстві творчої групи науковців УжНУ та вчителів історії м. Ужгорода, зокрема вчителів Брецко Ф. та Майор Л. вийшов навчальний підручник Мій Ужгород. Історія. Географія. Культура: Підручник для 5 класу. – Ужгород, 2004. – 144 с. Федір Брецко є автором таких навчальних видань: Основи держави і права. Навчальний посібник у 2-х книгах. – Ужгород: Закарпаття, 1998; Основи держави і права у схемах і таблицях: Навчальний посібник. – Ужгород: ВАТ «Видавництво «Закарпаття», 2005. – 848 с.; Правознавство. 9 клас. Дидактичні матеріали до курсу. – Харків, Видавнича група «Основа», 2006. – 192 с. – (Бібліотека журналу «Історія та правознавство», Вип.7(31)); Основи держави і права України. Модульний курс у таблицях і схемах. Навчальний посібник для вчителів та учнів 10-х класів загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв. – Тернопіль: Мандрівець, 2009. – 408 с.; Історія України 1914 – 1939 років: Конспект-довідник. Навчальний посібник для вчителів та учнів 10-х класів загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв. – Тернопіль: Мандрівець, 2009. – 275 с. Наразі ним розробляється подібний навчальний посібник для вчителів та учнів 11-х класів. У співавторстві (вчителі Дрік А, Майор Л. та Брецко Ф.) були підготовлені та видані два навчально-методичні посібники для вчителів та учнів загальноосвітніх середніх шкіл, гімназій, ліцеїв: «Українська національно-демократична революція 1917 – 1920 років» (видавництво «Закарпаття», 2003) та «Незалежна Україна: хроніка державотворчого процесу: 1991 – 2009 роки» (видавництво «Гражда», 2009).

    Кафедра чітко усвідомлює, що у навчально-виховному процесі при вивченні учнями шкільних навчальних дисциплін не повинно бути відставання від нововведень. Наприклад, застосування мультимедійних засобів при вивченні шкільної історичної освіти. Вчителі кафедри долучені до рецензування навчальних (в т.ч. на електронних носіях) підручників, посібників і карт з історії та географії, а також навчальних видань з основ правознавства в системі 12-річного навчання. Вони є активними дописувачами до фахових видань («Історія в школах України», «Історія України та правознавство») та улюбленої газети «Гімназія». Вчителі кафедри підтримують зв’язки з відповідними кафедрами багатьох гімназій , ліцеїв області та за її межами. Безперечно, що є багато проблем (наприклад, якість освіти) з якими стикаються вчителі кафедри під час навчально-виховного процесу, але їх під силу вирішувати такому працьовитому мікроколективу.

    Результативність кафедри очевидна. Вчитель Федір Брецко став лауреатом Першого Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 1996» у номінації «Історія». Щороку гімназисти поповнюють список переможців та призерів учнівських олімпіад різних рівнів та всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України. За 15 років функціонування гімназії переможцями та призерами з історії, географії та правознавства міського рівня стало понад 70, обласного понад 30, всеукраїнського понад 10 гімназистів. Починаючи з 1997 року, наші гімназисти беруть участь у Всеукраїнському конкурсі учнівських пошукових робіт «Слідами історії», організатором проведення яких є Всеукраїнська асоціація вчителів історії та суспільних дисциплін «Нова доба» за підтримки МОН України. Зокрема, під науковим керівництвом Майор Л. П. гімназисти брали участь у конкурсі-дослідженні таких тем: у 1997-1998 рр. – «Історія моєї школи: гімназійний рух на Закарпатті» (4 призове місце), у 1999-2000 рр. – «Історична пам’ятка – спогади, застереження, пізнання», а у 2001-2002 рр. – «ХХ століття: Доля людини», за який учні О. Чейпеш та В. Солонина зайняли 4 призове місце (за дослідження «Якщо твоє покликання – вчитель: Ф. Ф. Брецко – творчий портрет»). Добру славу здобули такі учні: Рямов Сергій, Погасій Андрій, Томей Крістоф, Кляп Михайло, Михальчук Богдан, Симулик Ольга, Іванова Христина, Даневич Наталія, Досяк Максим, Бисага Юрій, Боднар Ірина, Шуберт Володимир, Кешеля Тарас, Лабик Михайло, Матушак Надія та багато інших.

    Якщо брати до уваги лише 2007-08 та 2008-09 навчальні роки, то кафедрі є чим пишатися. Так, учениці 7-В класу О. Пучкова та С. Пацкун під керівництвом вчительки історії А. Дрік стали переможцями першого-третього етапів Всеукраїнського конкурсу науково-пошукових робіт школярів, студентів та педагогічних працівників «Голодомор 1932-1933 років, Україна пам’ятає», побували у столиці нашої держави з нагоди відзначення їх як переможців. Учителі кафедри Л. Майор та А. Дрік зі своїми учнями взяли участь у конкурсі пошукових робіт Всеукраїнської експедиції «краса і біль України» в усіх чотирьох напрямках: «Свята спадщина», «Мальовнича Україна», «З попелу забуття», «Україна пам’ятає». У 2007-08 н.р. 6 кращих робіт гімназисти вибороли на рівні міста, а 4 – на рівні області, а у 2008-09 н.р. на обласному рівні переможцем науково-пошукової експедиції «Краса і біль України» стала учениця 5-В класу Галімурка Олександра. У 2008-09 н.р. учні під керівництвом вчителів А. Дрік та Л. Майор взяли участь у проведенні конкурсу творчих робіт школярів на тему: «Великі українці нашого краю», який проводився Українським католицьким університетом (Львів), двоє з них – учениця 5-В класу Христина Заріцька (тема: «Життєве кредо отця Йосипа Штелихи: віра без добрих діл мертва») та учениця 6-В2 класу Олеся Бобруйко (тема: « Мілан Шашік – єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії») стали його фіналістами-переможцями.

    Переможцем всеукраїнського учнівського тематичного конкурсу: «Національно-визвольна війна українського народу середини ХVІІ століття» став учень 4-В класу Мельник О. (керівник Дрік А.Л.).

    На міському етапі конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт МАН України з правознавства переможцями і призерами у 2007-08 н.р. стали: М.Ільницький (7-А; 1 місце), Ю. Бисага (7-С; 1 місце), У. Хребтань (7-А; 2 місце), Н.Боднар (7-А; 3 місце), а на другому (обласному) та третьому (республіканському) етапах Ю.Бисага (7-С) зайняв відповідно 1-е та 2-е місця. У 2008-09 н.р. переможцями (1 місце) міського та обласного етапів конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт стали Михальчук Богдан (історія) та Матушак Надія (правознавство). Призерами інших секцій МАН України стали історія – Ярослав Ковальчук (6-В1), історичне краєзнавство – Христина Заріцька (5-В), Олександра Галімурка (5-В), Юліана Бонкало (5-В), Наталія Даневич (7-А), правознавство – Максим Бєляков (7-А). Під керівництвом Ф. Брецка його учні у 2006-07 та 2007-08 навчальних роках стали переможцями Міжнародного конкурсу «Безпечна Україна. Безпечна Європа, Безпечний світ» (двічі 1-е місце зайняла учениця 7-А класу Ірина Герц).

    У 2007-2008 н.р. призерами 2-го (міського) етапу олімпіади з основ правознавства стали: С. Євстіфеєва (5-А; 1 місце), О.Черепаха (5-В; 3 місце), Б. Сегеда (6-С; 1 місце), М. Копанишин (7-С; 1 місце), Ю.Бисага (7-С; 2 місце); призерами 3-го (обласного) етапу стали: С. Євстіфеєва (5-А; 1 місце), М. Копанишин (7-С; 3 місце). Переможцями та призерами 1-го етапу учнівських олімпіад у 2008-09 н.р. стали: з історії – Ворон М. (5-С; 2 місце), Михальчук Б. (7-В; 3 місце), з основ правознавства – Євстіфеєва С. (6-А; 1 місце), Черепаха О. (6-В; 3 місце), Мицак В. (7-А; 1 місце), Бонкало Ю. (5-В; 2 місце); обласного етапу: Бонкало Ю. (3 місце), Марчевська Я. (географія, 7-В кл., 3 місце).

    Те, що багато гімназистів щороку поступає у виші нашої держави, в яких профілюючими начальними предметами виступають історія, основи правознавства, географія, засвідчує про позитивний імідж кафедри суспільно-гуманітарних дисциплін гімназії. Колектив кафедри прагне йти в ногу з часом, вирішувати ті завдання, які ставить нинішнє життя на ниві освіти як перед педагогічними працівниками, так і гімназистами.

  • Кафедра фізкультури й спорту
  • Кафедра естетичних дисциплін
  • Кафедра класних керівників